BUKOWO
od 1772 r.
A oto krótka treść Jasełek:
Każdy z nas ma własne doświadczenie Wigilii oraz Świąt Bożego Narodzenia. Jedni z radością, niecierpliwie oczekują przyjścia Pana, inni są zabiegani, zalęknieni, gubią sens Świąt. Zachowanie dorosłych obserwują dzieci i młodzież.
Ci obserwatorzy to bohaterowie Jasełek - młodzież mająca różne charaktery:
- chłopak zagubiony, skłócony ze sobą, rodzicami i światem, który uciekł z domu,
- chłopak pokrzywdzony przez los,
- wrażliwy i życzliwy kumpel,
- wierząca, prawdziwa przyjaciółka,
- dziewczyna rozdarta między kłócącymi się rodzicami, nienawidząca Świąt i całej wkoło tego sztucznej otoczki.
Wśród młodzieży przebywa również Archanioł Gabriel – wnoszący spokój, pragnienie zgody i pojednania, a co najważniejsze został „zaakceptowany” przez grupę młodzieży.
Rozmowy młodych ludzi siedzących na ławce w parku dotykały trudnej sytuacji w jakiej się znajdowali, jednak można było w nich dostrzec bezradność i chęć zmiany tej nieznośnej atmosfery.
Ich niełatwe położenie podzielają przypadkowi przechodnie szukający schronienia – Józef i Maryja oraz śpieszący się, by odnaleźć nowo narodzone Dziecię - Trzej Królowie. Wśród młodzieży pojawia się również ZŁY, który chciał wykorzystać całe to zamieszanie i bezsilność młodzieży. Na szczęście cała paczka przyjaciół wyczuwa złe zamiary rozrywkowego nieznajomego i odchodzi, by uniknąć kłopotów. Zły ze złości niszczy napis „Wesołych Świąt”. W kolejnej części pojawia się Błażej – chłopak, który choruje na białaczkę, jest po udanym przeszczepie i chemioterapii. Na Święta wrócił do domu ze szpitala. Błażeja niespodziewanie odwiedza grupa przyjaciół. Błażej opowiada o tym, co przeszedł, o bezradności, beznadziei, smutku, zwątpieniu i wreszcie wyznaje, że to wiara w Boga pozwoliła mu stawić czoła chorobie i wygrać tę nierówną walkę. Przypominają mu się słowa piosenki, które mu towarzyszyły w szpitalu „W Tobie jest Światło” i rozmyśla ich sens. Dotknięty tak trudnym doświadczeniem współczuje Lizie i wraz z Gabrielem zaprasza kolegów do modlitwy za nią i za zgodę w jej rodzinie. Okazuje się też, że jeden z kolegów pogodził się z rodzicami i utwierdził się w tym, że oni go naprawdę kochają. Na zakończenie pojawia się Ksiądz Franek, który odwiedził Błażeja w szpitalu i pomógł mu na nowo uwierzyć. Uwieńczeniem występu była piosenka wykonana przez młodzież w stylu rap „On kocha nas takich, jakimi jesteśmy. Uwierzmy!” .
Jasełka te były wyjątkowo nastrojowe, pełne wzruszeń. Przybliżyły wszystkim prawdę, że odchodząc od Boga i drugiego człowieka zanurzamy się w świecie pustym, obojętnym, bez miłości. Sami jednak musimy znaleźć w sobie siłę, by powrócić. Bo tam, gdzie wygrywa dobro w ludzkim sercu, tam znów rodzi się Bóg!
Poszukujmy więc ŚWIATŁA i bądźmy ŚWIATŁEM!