Wszystko zaczęło się we wrześniu 2010r. Właśnie wtedy został rozstrzygnięty konkurs „Piękna Wieś Opolska 2010” i wówczas w kategorii „Najlepszy projekt” zajęliśmy III miejsce za projekt „Bukowo wita”. Otrzymaliśmy nagrodę pieniężną, którą zgodnie z regulaminem konkursu należało przeznaczyć na przedsięwzięcie związane z Odnową Wsi. Wtedy też powstał pomysł zbudowania „Wiaty biesiadnej” dla wszystkich mieszkańców oraz turystów, którzy mają ochotę zatrzymać się i odpocząć w naszej pięknej miejscowości. I tak się zaczęło. Minęło kilka miesięcy i mamy to co wymarzyliśmy.
Zakończenie projektu to zawsze okazja do wspólnej zabawy. Festyn został zaplanowany na ostatnią niedzielę sierpnia, gdyż zawsze wtedy w Kościele w Bukowej jest Msza Dożynkowa, a Dożynki to również okazja do zabawy.
Przygotowania do festynu rozpoczęły się już w miesiącu czerwcu, gdyż jak zawsze chcieliśmy, aby było to wydarzenie niepowtarzalne, coś czym się zachwycą wszyscy którzy nas odwiedzą i będą wszędzie nas miło wspominać. I warto było, bo na pewno się udało.
Dwa miesiące pełne przygotowań i zostają już tylko ostanie godziny na „dopięcie” wszystkiego. Piątek i sobota, to dwa dni ciężkiej pracy, ale po południu prawie wszystko jest gotowe. Cały tydzień przed festynem była upalna, słoneczna pogoda, temperatura nie spadała poniżej 30 stopni. W związku z tym, że był to ostatni tydzień wakacji, wszyscy cieszyli się z upałów. My jednak cały czas mieliśmy nadzieję na chłodniejszą niedzielę. W sobotę późnym popołudniem zrywa się straszna wichura, wieczorem leje deszcz. Przed nami noc, zastanawiamy się, co ona nam przyniesie, jak będzie wyglądało boisko rano, jaka będzie pogoda i czy Festyn w ogóle się odbędzie? Ranek budzi nas pięknymi promieniami słońca, bezchmurnym niebem i rześkim powietrzem.
O godz. 9.30 w Kościele odbyła się Msza Św. Dożynkowa, którą koncelebrował Ks. Proboszcz Waldemar Klose i Ksiądz Herbert Simon, który wygłosił okolicznościową homilę.
Z kościoła wszyscy pospiesznie udali się na niedzielny, tym razem bardzo ekspresowy obiad. Spotykamy się ok. godz. 12.00 żeby wszystko przygotować i „dopiąć” do końca. Pani Teresa Thomas zajmuje się dekoracją wiaty oraz przyczepy. Każdy znajduje zajęcie dla siebie, nikomu nie brakuje pracy. Dzięki temu po godz. 13.00 wszystko jest gotowe.
Wybija godz. 14.00, jednak musimy chwilę zaczekać z rozpoczęciem na Księdza Proboszcza, który z racji pełnienia obowiązków nie mógł przyjechać punktualnie. Godz. 14.15 i jest już Ksiądz Proboszcz, więc zaczynamy. Witamy przybyłych gości, Wprawdzie nie wszyscy zaproszeni goście dojechali, ale cieszmy się, że nasze zaproszenie przyjęli:
· Wójt Gminy Murów – Pan Andrzej Puławski wraz z żoną,
· Naczelnik Sekcji Energetycznej PKP Kluczbork - Pan Stanisław Baczyński wraz z żoną,
· Radny powiatu opolskiego – Pan Rudolf Mohlek,
· Ksiądz Proboszcz – Waldemar Klose.
· Ksiądz Profesor – Herbert Simon,
· W zastępstwie Przewodniczącego Zarządu Gminnego TSKN Murów – Pani Regina Lawa,
· Pełnomocnik Zarządu PHU WAMAD – Pan Marek Dzięgiel
Następnie rozpoczęła się bardzo uroczysta część naszego Festynu, podczas której Ksiądz Proboszcz dokonał poświęcenia naszej Wiaty. Po poświęceniu kolejny ważny moment to przecięcie wstęgi. Do wykonania tego zadania zostali zaproszeni: Wójt Gminy – Andrzej Puławski, Radny wsi Bukowo – Stanisław Onyszkiewicz, Sołtys wsi Bukowo – Piotr Witek.
Na tą okoliczność organizatorzy przygotowali niespodziankę. Pan Helmut Egeman wraz z wnuczką wypuszczają w niebo gołębie. Zebrani nagradzają ten fakt ogromnymi brawami. Atmosfera uroczystości w tym momencie jest niezwykła. Gołąb w tym wydarzeniu odgrywa również ważną rolę. Gołąb – to symbol pokoju, przyjaźni, miłości, a właśnie wykonana wiata ma służyć wspólnym spotkaniom, integracji mieszkańców, przyjaźni.
Po najważniejszych ceremoniach nie może zabraknąć oficjalnych przemówień. Głos zabiera Wójt Gminy, który dziękuje mieszkańcom za włożony trud we wszystkie przedsięwzięcia na rzecz wsi. Przy takiej okazji nie może zabraknąć również ciepłych słów wypowiedzianych przez naszą lokalną władzę – radny wsi wraz z sołtysem dziękują mieszkańcom za zaangażowanie w budowie wiaty. Wręczają również podziękowania za duże zaangażowanie na rzecz sołectwa.
Podziękowania otrzymali:
- P. Andrzej Puławski,
- P. Stanisław Baczyński,
- P. Marek Dzięgiel,
- P. Sylwia Dydzik.
- P. Ryszard Kansy,
- P. Zygfryd Kallus,
- P. Eryk Dydzik,
- P. Paweł Sowa,
- P. Jerzy Gawleta,
- P. Hubert Cebula.
Ponadto symboliczną różę wręczyli Paniom, które reprezentują grupy działające na terenie wsi tj:
- P. Teresa Thomas,
- P. Alicja Onyszkiewicz,
- P. Lidia Luptak,
- P. Aleksandra Thomas,
- P. Aneta Sygulka.
Część oficjalna zostaje zakończona i zaczynamy wspólną zabawę. Jesteśmy spóźnieni ok. 15 min. Orkiestra Camerata pod dyrekcją Pana Ernesta Malik, czeka już niecierpliwie na swój występ. 30-osobowa grupa rozpoczyna swój piękny koncert. Jest piękna, słoneczna pogoda. Dźwięki muzyki rozbrzmiewają wyraźnie na otwartej przestrzeni. Można zaobserwować zachwyt wśród uczestników, którzy słuchają muzyki z uśmiechem na twarzy, często wtórując brawami w rytm muzyki. Występ wszystkim się bardzo podoba, czego dowodem są gromkie brawa. No i bis na zakończenie.
Po wspaniałym występie orkiestry, następna chwila była zarezerwowana dla naszych najmłodszych, chociaż nie tak dosłownie „najmłodszych”. W przedstawieniu występują dzieci ze szkoły podstawowej, gimnazjum, a także licealiści. Jak zwykle Pani Teresa przygotowała scenografię na najwyższym poziomie, a uczestnicy dali z siebie wszystko, żeby występ podobał się publiczności. I tak też było.
Po przedstawieniu dziewczynki ze szkoły podstawowej wykonały dwie piosenki w języku niemieckim. Pierwszą zaśpiewał duet w wykonaniu Nancy z Kał i Christiny z Osowca, a drugą zaśpiewała Agnieszka z Bukowej.
Godz. 16.00 to zgodnie z programem – pokaz tańca towarzyskiego ze Szkoły Tańca. Okazuje się jednak, że grupa się spóźni, więc swój występ rozpoczyna Zespół Kaktus i Spółka. Dziewczyny wykonały taniec „Smerfy”, a następnie wystąpiły w kabarecie „Pierwsza Komunia”. Kabaret był świetny, a dziewczyny zagrały jak prawdziwe aktorki. Chyba można śmiało powiedzieć, że był to "Przebój festynu". Następnie zespół wykonał jeszcze kilka tańców.
Po półgodzinnym występie dziewczyn, tańców ciąg dalszy, ale tym razem w wykonaniu gości z Byczyny. Przed publicznością występuje para taneczna uczniów kl. V, która wykonuje kilka tańców towarzyskich. Występ pary tanecznej zostaje nagrodzony przez publiczność ogromnymi brawami.
Godz. 17.00 to godzina emocji. Po raz pierwszy odbywa się turniej pomiędzy Sołectwem Zagwiździe i Bukowo. Sędziami turnieju zostają Wójt Gminy i Ksiądz Proboszcz. Nad sprawnym przebiegiem wszystkich konkurencji czuwają Panie Teresa Thomas i Sylwia Dydzik. Każda drużyna składa się z pięciu osób. Naszą drużynę reprezentują:
· Piotr Onyszkiewicz – „dziecko”,
· Stanisław Onyszkiewicz – „tata,”
· Anita Zok – „mama”,
· Andrzej Majcher – „wujek”,
· Gabriela Majcher – „ciocia”.
Drużyny mają do wykonania pięć zadań.
1. Sztafeta na ławeczce – najwięcej emocji wzbudza nawlekanie igły oraz wyszycie napisu STOP. Ale udaje się. Jesteśmy pierwsi i zdobywamy 1 punkt.
2. Wbijanie gwoździ – pozornie prosta konkurencja, ale nie do końca. „Mama” wbija gwoździe w czasie 1 minuty, następnie zostają zamienione pomiędzy drużynami klocki z wbitymi gwoźdźmi i wyciąganiem gwoździ zajmuje się „tata”, ale z przeciwnej drużyny. W tej konkurencji goście są zdecydowanie lepsi i zdobywają dwa punkty, zarówno za wbijanie jak i za wyciąganie gwoździ.
3. Sztafeta z ubieraniem – małe nieporozumienie w naszej drużynie. I niestety tracimy kolejny punkt.
4. Sztafeta „owocowa”- pełne zaangażowanie wszystkich członków drużyny. Ale znowu goście nie pozwalają nam wygrać.
5. Ostatnia konkurencja to układanie 100 szt puzzli. Każda drużyna przygotowała puzzle dla drużyny przeciwnej. Goście układają „Królewnę Śnieżkę”, a my „Auta”. Pozornie proste, bo to przecież „bajkowe” puzzle, ale przy takich emocjach nie jest to wcale łatwe. Kibice dzielnie kibicują swoim drużynom. Po ok. 15 min. puzzle z Królewną Śnieżką są gotowe, a to oznacza, że kolejny punkt zdobywa drużyna z Zagwiździa.
Koniec sportowych emocji. Przegrywany 5:1., ale nie to było najważniejsze. Pomimo takiego wyniku jesteśmy zadowoleni, że udało nam się zorganizował ten turniej. Mamy nadzieję, że następnym razem uda nam się zorganizować turniej w którym weźmie udział więcej Sołectw.
Uroczystego wręczenia nagród dokonali Sędziowie:
I miejsce i puchar dla Sołectwa Zagwiździe wręczył Ks. Proboszcz, natomiast puchar za II miejsce dla sołectwa Bukowo wręczył Wójt Gminy, który również ufundował puchary.
Po sportowych emocjach nadszedł czas na ostatnią pozycje naszego festynu – występ Zespołu „Bukowianki”. Jak zwykle do wspólnego śpiewu Panie zaprosiły Wójta oraz Księdza Proboszcza.
I tak zakończyła się część artystyczna. Ale została jeszcze jedna niespodzianka przygotowana przez organizatorów. O godz. 20.45 rozpoczął się kilkuminutowy pokaz sztucznych ogni. Był to „pokaz” w całym tego słowa znaczeniu. Odpowiednia muzyka i kolorowe rozświetlone niebo. Petardy rozbłyskały się jedna po drugiej, tworząc wspaniałe efekty. Wszyscy patrzyli z wielkim zachwytem. Na koniec zostało wysłane „Światełko do nieba”. Ogromnymi brawami zebrani podziękowali za wspaniałe widowisko, jakiego w Bukowej jeszcze nie było.
Pozostało już tylko kilka godzin zabawy, która naprawdę była świetna. Wprawdzie parkiet był za mały, ale nikomu to nie przeszkadzało, bo boisko było duże i każdy znalazł miejsce, żeby się bawić. Wspaniała zabawa zakończyła się kilka minut po godz. 24.
Z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, że Festyn się udał, pogoda była wymarzona, goście dopisali, program ciekawy i wszyscy świetnie się bawili.
Serdeczne podziękowania dla organizatorów oraz osób zaangażowanych w organizację Festynu!
Oby nie zabrakło zapału i siły do organizacji następnych tak udanych imprez!