SOŁECTWO
BUKOWO
od 1772 r.
1.jpeg2.jpeg3.jpeg4.jpeg5.jpeg6.jpeg7.jpeg8.jpeg9.jpeg
BUKOWO wita
Dziś jest: poniedziałek, 17-06-2024
Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
Statystyka odwiedzin:
Dzisiaj: 32
W tym miesiącu: 895
Wszystkich odwiedzin: 358938
 
Sprawdź burze
w sołectwie Bukowo
mapa burzowa ver3.jpeg
burze.dzis.net


 
 
 
 
Jaki był ubiegły 2019 rok dla sołectwa Bukowo?

Festyn

 Wszystko zaczęło się we wrześniu 2010r. Właśnie wtedy został rozstrzygnięty konkurs „Piękna Wieś Opolska 2010” i wówczas w kategorii „Najlepszy projekt” zajęliśmy III miejsce za projekt „Bukowo wita”. Otrzymaliśmy nagrodę pieniężną, którą zgodnie z regulaminem konkursu należało przeznaczyć na przedsięwzięcie związane z Odnową Wsi. Wtedy też powstał pomysł zbudowania „Wiaty biesiadnej” dla wszystkich mieszkańców oraz turystów, którzy mają ochotę zatrzymać się i odpocząć w naszej pięknej miejscowości. I tak się zaczęło. Minęło kilka miesięcy i mamy to co wymarzyliśmy.

Zakończenie projektu to zawsze  okazja do wspólnej zabawy. Festyn został zaplanowany na ostatnią niedzielę sierpnia, gdyż zawsze wtedy w Kościele w Bukowej jest Msza Dożynkowa, a Dożynki to również okazja do zabawy.
Przygotowania do festynu rozpoczęły się już w miesiącu czerwcu, gdyż jak zawsze chcieliśmy, aby było to wydarzenie niepowtarzalne, coś czym się zachwycą wszyscy którzy nas odwiedzą i będą wszędzie nas miło wspominać. I warto było, bo na pewno się udało.
Dwa miesiące pełne przygotowań i zostają już tylko ostanie godziny na „dopięcie” wszystkiego. Piątek i sobota, to dwa dni ciężkiej pracy, ale po południu prawie wszystko jest gotowe. Cały tydzień przed festynem była upalna, słoneczna pogoda,  temperatura nie spadała poniżej 30 stopni. W związku z tym, że był to  ostatni tydzień wakacji, wszyscy cieszyli się z upałów. My jednak cały czas mieliśmy nadzieję na chłodniejszą niedzielę. W sobotę późnym popołudniem zrywa się straszna wichura, wieczorem leje deszcz. Przed nami noc, zastanawiamy się, co ona nam przyniesie, jak będzie wyglądało boisko rano, jaka będzie pogoda i czy Festyn w ogóle się odbędzie? Ranek budzi nas pięknymi promieniami słońca, bezchmurnym niebem i rześkim powietrzem.
O godz. 9.30 w Kościele odbyła się Msza Św. Dożynkowa, którą koncelebrował Ks. Proboszcz Waldemar Klose i Ksiądz Herbert Simon, który wygłosił okolicznościową homilę.
Z kościoła wszyscy pospiesznie udali się na niedzielny, tym razem bardzo ekspresowy obiad. Spotykamy się ok. godz. 12.00 żeby wszystko przygotować i „dopiąć” do końca. Pani Teresa Thomas zajmuje się dekoracją wiaty oraz przyczepy. Każdy znajduje zajęcie dla siebie, nikomu nie brakuje pracy. Dzięki temu po godz. 13.00 wszystko jest gotowe.
Wybija godz. 14.00, jednak musimy chwilę zaczekać z rozpoczęciem na Księdza Proboszcza, który z racji pełnienia obowiązków nie mógł przyjechać  punktualnie. Godz. 14.15 i jest już Ksiądz Proboszcz, więc zaczynamy.  Witamy przybyłych gości, Wprawdzie nie wszyscy zaproszeni goście dojechali, ale cieszmy się, że nasze zaproszenie przyjęli:
·         Wójt Gminy Murów – Pan Andrzej Puławski wraz z żoną,
·        Naczelnik Sekcji Energetycznej PKP Kluczbork - Pan Stanisław Baczyński wraz z żoną,
·         Radny powiatu opolskiego – Pan Rudolf Mohlek,
·         Ksiądz Proboszcz – Waldemar Klose.
·         Ksiądz Profesor – Herbert Simon,
·         W zastępstwie Przewodniczącego Zarządu Gminnego TSKN Murów – Pani Regina Lawa,
·         Pełnomocnik Zarządu PHU WAMAD – Pan Marek Dzięgiel
Następnie rozpoczęła się bardzo uroczysta część naszego Festynu, podczas której Ksiądz Proboszcz dokonał poświęcenia naszej Wiaty. Po poświęceniu kolejny ważny moment to przecięcie wstęgi. Do wykonania tego zadania zostali zaproszeni: Wójt Gminy – Andrzej Puławski, Radny wsi Bukowo – Stanisław Onyszkiewicz, Sołtys wsi Bukowo – Piotr Witek.
Na tą okoliczność organizatorzy  przygotowali niespodziankę.  Pan Helmut Egeman wraz z wnuczką wypuszczają w niebo gołębie. Zebrani nagradzają ten fakt ogromnymi brawami. Atmosfera uroczystości w tym momencie jest niezwykła. Gołąb w tym wydarzeniu odgrywa również ważną rolę. Gołąb – to symbol pokoju, przyjaźni, miłości, a właśnie wykonana wiata ma służyć wspólnym spotkaniom, integracji mieszkańców, przyjaźni.
Po najważniejszych ceremoniach nie może zabraknąć oficjalnych przemówień. Głos zabiera Wójt Gminy, który dziękuje mieszkańcom za włożony trud we wszystkie przedsięwzięcia na rzecz wsi. Przy takiej okazji nie może zabraknąć również ciepłych słów wypowiedzianych przez naszą lokalną władzę – radny wsi wraz z sołtysem dziękują mieszkańcom za zaangażowanie w budowie wiaty. Wręczają również podziękowania za duże zaangażowanie na rzecz sołectwa.
Podziękowania otrzymali:
-        P. Andrzej Puławski,
-        P. Stanisław Baczyński,
-        P. Marek Dzięgiel,
-        P. Sylwia Dydzik.
-        P. Ryszard Kansy,
-        P. Zygfryd Kallus,
-        P. Eryk Dydzik,
-        P. Paweł Sowa,
-    P. Jerzy Gawleta,
-        P. Hubert Cebula.
Ponadto symboliczną różę wręczyli Paniom, które reprezentują grupy działające na terenie wsi tj:
-         P. Teresa Thomas,
-         P. Alicja Onyszkiewicz,
-         P. Lidia Luptak,
-     P. Aleksandra Thomas,
-         P. Aneta Sygulka.
 
        DSC01726x.jpeg DSC05072x.jpeg DSC05074x.jpeg IMG_0858x.jpeg P8282674x.jpeg DSC05075x.jpeg DSC05076x.jpeg DSCF7511x.jpeg DSC05077x.jpeg P8282684x.jpeg DSC05078x.jpeg P8282688x.jpeg IMG_0860x.jpeg DSC05080x.jpeg DSC01736x.jpeg DSC05084x.jpeg IMG_0863x.jpeg DSC01739x.jpeg DSC05087x.jpeg DSC05089x.jpeg

Część oficjalna zostaje zakończona i zaczynamy wspólną zabawę. Jesteśmy spóźnieni ok. 15 min. Orkiestra Camerata pod dyrekcją Pana Ernesta Malik, czeka już niecierpliwie na swój występ. 30-osobowa grupa rozpoczyna swój piękny koncert. Jest piękna, słoneczna pogoda. Dźwięki muzyki rozbrzmiewają wyraźnie na otwartej przestrzeni. Można zaobserwować zachwyt wśród uczestników, którzy słuchają muzyki z uśmiechem na twarzy, często wtórując brawami w rytm muzyki. Występ wszystkim się bardzo podoba, czego dowodem są gromkie brawa. No i bis na zakończenie.

DSC05095x.jpeg DSC05099x.jpeg DSC05107x.jpeg DSCF7532x.jpeg DSC05115x.jpeg

Po wspaniałym występie orkiestry, następna chwila była  zarezerwowana dla naszych najmłodszych, chociaż nie tak dosłownie „najmłodszych”. W przedstawieniu występują dzieci ze szkoły podstawowej, gimnazjum, a także licealiści. Jak zwykle Pani Teresa przygotowała scenografię na najwyższym poziomie, a uczestnicy dali z siebie wszystko, żeby występ podobał się publiczności. I tak też było.
Po przedstawieniu dziewczynki ze szkoły podstawowej wykonały dwie piosenki w języku niemieckim. Pierwszą zaśpiewał duet w wykonaniu Nancy z Kał i Christiny z Osowca, a drugą zaśpiewała Agnieszka z Bukowej.
DSC01757x.jpeg DSC01759x.jpeg DSC01760x.jpeg P8282737x.jpeg IMG_0894x.jpeg DSC05117x.jpeg IMG_0896x.jpeg DSC05119x.jpeg DSC05118x.jpeg DSC01765x.jpeg DSC05123x.jpeg P8282741x.jpeg P8282744x.jpeg DSC01767x.jpeg
Godz. 16.00 to zgodnie z programem – pokaz tańca towarzyskiego ze Szkoły Tańca. Okazuje się jednak, że grupa się spóźni, więc swój występ rozpoczyna Zespół Kaktus i Spółka. Dziewczyny wykonały taniec „Smerfy”, a następnie wystąpiły w kabarecie „Pierwsza Komunia”. Kabaret był świetny, a dziewczyny zagrały jak prawdziwe aktorki. Chyba można śmiało powiedzieć, że był to "Przebój festynu". Następnie zespół wykonał jeszcze kilka tańców.
8282746x.jpeg IMG_6054x.jpeg DSC01770x.jpeg DSC05126x.jpeg IMG_0905x.jpeg DSC01771x.jpeg DSC01772x.jpeg DSC05129x.jpeg
Po półgodzinnym występie dziewczyn, tańców ciąg dalszy, ale tym razem w wykonaniu gości z Byczyny. Przed publicznością występuje para taneczna uczniów kl. V, która wykonuje kilka tańców towarzyskich. Występ pary tanecznej zostaje nagrodzony przez publiczność ogromnymi brawami.
DSC05130x.jpeg DSC05131x.jpeg DSCF7543x.jpegDSC05135x.jpeg
Godz. 17.00 to godzina emocji. Po raz pierwszy odbywa się turniej pomiędzy Sołectwem Zagwiździe i Bukowo. Sędziami turnieju zostają Wójt Gminy i Ksiądz Proboszcz. Nad sprawnym przebiegiem wszystkich konkurencji czuwają Panie Teresa Thomas i Sylwia Dydzik. Każda drużyna składa się z pięciu osób. Naszą drużynę reprezentują:
·         Piotr Onyszkiewicz – „dziecko”,
·         Stanisław Onyszkiewicz – „tata,”
·         Anita Zok – „mama”,
·         Andrzej Majcher – „wujek”,
·         Gabriela Majcher – „ciocia”.
Drużyny mają do wykonania pięć zadań.
1.       Sztafeta na ławeczce – najwięcej emocji wzbudza nawlekanie igły oraz wyszycie napisu STOP. Ale udaje się. Jesteśmy pierwsi i zdobywamy 1 punkt.
2.       Wbijanie gwoździ – pozornie prosta konkurencja, ale nie do końca. „Mama” wbija gwoździe w czasie 1 minuty, następnie zostają zamienione pomiędzy drużynami klocki z wbitymi gwoźdźmi i wyciąganiem gwoździ zajmuje się „tata”, ale z przeciwnej drużyny. W tej konkurencji goście są zdecydowanie lepsi i zdobywają dwa punkty, zarówno za wbijanie jak i za wyciąganie gwoździ.
3.       Sztafeta z ubieraniem – małe nieporozumienie w naszej drużynie. I niestety tracimy kolejny punkt.
4.       Sztafeta „owocowa”- pełne zaangażowanie wszystkich członków drużyny. Ale znowu goście nie pozwalają nam wygrać.
5.       Ostatnia konkurencja to układanie 100 szt puzzli. Każda drużyna przygotowała puzzle dla drużyny przeciwnej. Goście układają „Królewnę Śnieżkę”, a my „Auta”. Pozornie proste, bo to przecież „bajkowe” puzzle, ale przy takich emocjach nie jest to wcale łatwe. Kibice dzielnie kibicują swoim drużynom. Po ok. 15 min. puzzle z Królewną Śnieżką są gotowe, a to oznacza, że kolejny punkt zdobywa drużyna z Zagwiździa.
Koniec sportowych emocji. Przegrywany 5:1., ale nie to było najważniejsze. Pomimo takiego wyniku jesteśmy zadowoleni, że udało nam się zorganizował ten turniej. Mamy nadzieję, że  następnym razem  uda nam się zorganizować turniej w którym weźmie udział więcej Sołectw.
Uroczystego wręczenia nagród dokonali Sędziowie:
I miejsce i puchar dla Sołectwa Zagwiździe wręczył Ks. Proboszcz, natomiast puchar za II miejsce dla sołectwa Bukowo wręczył Wójt Gminy, który również ufundował puchary.
DSC05124x.jpeg P8282751x.jpeg P8282752x.jpeg P8282754x.jpeg DSC01789x.jpeg DSC01791x.jpeg DSC01792x.jpeg DSC01793x.jpeg 
 DSC01796x.jpeg DSC01798x.jpeg DSC01799x.jpeg DSC01801x.jpeg DSC05136x.jpeg IMG_0916x.jpeg P8282765x.jpeg P8282766x.jpeg
 P8282767x.jpeg DSC01820x.jpeg DSC01822x.jpeg  DSC05138xy.jpeg IMG_0919x.jpeg DSC01825x.jpeg IMG_0920x.jpeg IMG_0936x.jpeg IMG_0937x.jpeg IMG_0939x.jpeg DSC01827x.jpeg  DSC01828x.jpeg DSC01829x.jpeg DSC01836x.jpeg IMG_0945x.jpeg DSC05139x.jpeg DSC01838x.jpeg DSC01840x.jpeg IMG_0946x.jpeg DSC01842x.jpeg
        Po sportowych emocjach nadszedł czas na ostatnią pozycje naszego festynu – występ Zespołu „Bukowianki”. Jak zwykle do wspólnego śpiewu Panie zaprosiły Wójta oraz Księdza Proboszcza.
DSC05142x.jpeg DSCF7548x.jpeg P8282772x.jpeg
        I tak zakończyła się część artystyczna. Ale została jeszcze jedna niespodzianka przygotowana przez organizatorów. O godz. 20.45 rozpoczął się kilkuminutowy pokaz sztucznych ogni. Był to „pokaz” w całym tego słowa znaczeniu. Odpowiednia muzyka i kolorowe rozświetlone niebo. Petardy rozbłyskały się jedna po drugiej, tworząc wspaniałe efekty. Wszyscy patrzyli z wielkim zachwytem. Na koniec zostało wysłane „Światełko do nieba”. Ogromnymi brawami zebrani podziękowali za wspaniałe widowisko, jakiego w Bukowej jeszcze nie było.
DSC05155x.jpeg DSC05156x.jpeg DSC05158x.jpeg DSC05161x.jpeg DSC05164x.jpeg  DSCF7559x.jpeg P8282785x.jpeg
 
        Pozostało już tylko kilka godzin zabawy, która naprawdę była świetna. Wprawdzie parkiet był za mały, ale nikomu to nie przeszkadzało, bo boisko było duże i każdy znalazł miejsce, żeby się bawić. Wspaniała zabawa zakończyła się kilka minut po godz. 24.
DSC01852x.jpeg DSC05153x.jpeg DSC05154x.jpeg IMG_6107x.jpeg IMG_6109x.jpeg IMG_6110x.jpeg IMG_6112x.jpeg IMG_6114x.jpeg IMG_6120x.jpeg P8282779x.jpeg P8282788x.jpeg
        Z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, że Festyn się udał, pogoda była wymarzona, goście dopisali, program ciekawy i wszyscy świetnie się bawili.
 DSC05071x.jpeg DSC05097x.jpeg DSC01750x.jpeg DSC01754x.jpeg DSC05068x.jpeg P8282775x.jpeg IMG_0890x.jpeg P8282776x.jpeg DSCF7491.jpeg  DSCF7497x.jpeg DSC01749x.jpeg
Serdeczne podziękowania dla organizatorów oraz osób zaangażowanych w organizację Festynu!
Oby nie zabrakło zapału i siły do organizacji następnych tak udanych imprez! 

 

Kalendarz wydarzeń
Kliknij wybraną datę Galeria zdjęć > E-kartki >

piekna wies opolska.jpeg


logo lgr opolszczyzna.jpeg


zielony szkak.jpeg