SOŁECTWO
BUKOWO
od 1772 r.
DSC00025.jpegDSC00026.jpegDSC00027.jpegDSC00030.jpegDSC00031.jpegDSC00032.jpegDSC00033.jpegDSC00034.jpegDSC00035.jpeg
BUKOWO wita
Dziś jest: piątek, 11-10-2024
Imieniny: Aldony, Brunona, Emila
Statystyka odwiedzin:
Dzisiaj: 102
W tym miesiącu: 451
Wszystkich odwiedzin: 363171
 
Sprawdź burze
w sołectwie Bukowo
mapa burzowa ver3.jpeg
burze.dzis.net


 
 
 
 
Jaki był ubiegły 2019 rok dla sołectwa Bukowo?

Wycieczka

Sobota, godz. 4.30 zaczyna wstawać słońce, a  my rozpoczynamy naszą wycieczkę. Pomimo upałów 48 osób wstało bardzo wcześnie by wspólnie spędzić około 20 godz. zwiedzając jednocześnie bardzo ciekawe miejsca, będące kolebką państwa polskiego.
Ok. godz. 7.00 dojechaliśmy do Ostrowa Wielkopolskiego gdzie dołączył do nas Przewodnik. Sympatyczny Pan przez 14 godz. przybliżył nam historię Polski, przekazał wiele informacji o miejscach w których byliśmy jak i o tych  przez które przyjeżdżaliśmy autobusem.
Do Poznania dojechaliśmy ok. godz. 9.30. Poznań przywitał nas przepiękną pogodą i już rano termometry wskazywały 35 stopni. Jednak nam to nie przeszkadzało.  Autobus był niezwykle komfortowy i doskonale klimatyzowany. Wspaniała atmosfera panująca wśród uczestników jak i ciekawie dobrany program wycieczki sprawiło, że nikt nie czuł  zmęczenia.  Zwiedzanie Poznania rozpoczęliśmy od Ostrowa Tumskiego od Bramy Poznania. Jest to miejsce opowiadające, za pomocą ekspozycji o losach historycznych i współczesnych Ostrowa Tumskiego i o znaczeniu, jakie miejsce to ma dla tożsamości współczesnych Polaków. Brama Poznania zlokalizowana jest w najstarszej części miasta, nad rzeką Cybiną, w sąsiedztwie katedralnej wyspy.

„Być w Poznaniu, a nie być w katedrze to tyle samo co być w Rzymie, a nie widzieć Papieża”.

Katedra Poznańska  jest najstarszą  katedrą w Polsce - pierwszą siedzibą biskupów Polski,  Katedrą Chrztu Polski. Katedrą Mieszka I i Króla Bolesława Chrobrego. Dlatego też miejsce to znalazło się w programie naszej wycieczki. Zwiedziliśmy również podziemia Katedry, gdzie znajdują  się relikty grobowców – najprawdopodobniej grobowce pierwszych władców Polski Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego, jak również relikty misy chrzcielnej pochodzącej z X wieku, w której mógł przyjąć chrzest pierwszy Władca Polski wraz z poddanymi.


 


Z Ostrowa Tumskiego podjechaliśmy na rynek, gdzie były tłumy turystów. Przed ratuszem Przewodnik opowiedział  wiele ciekawych informacji o historii miasta. Była również chwila na zakup pamiątek oraz na pyszne lody.  W samo południe wróciliśmy na rynek, aby zobaczyć jedną z największych atrakcji poznańskiego ratusza – Koziołki, które o godz. 12.00 wychodzą ze środkowej wieżyczki i przez minutę trykają się rogami.

 

Z Poznania pojechaliśmy do Pobiedzisk,  gdzie w klimatyzowanej restauracji czekał na nas pyszny obiad. W tak upalnym dniu taki szczegół jak klimatyzacja nabierał dużego znaczenia.

 

Po pysznym obiedzie pełni sił pojechaliśmy na Ostrów Lednicki – miejsce Chrztu Mieszka I. Na wyspę płynęliśmy promem. Był upał, temperatura wskazywała 39 stopni, słońce prażyło niemiłosiernie, ale wokół nas roztaczała się błękitna woda w której topiły się promienie słoneczne. Niezwykle piękny widok. Szkoda, że ta niezwykła przeprawa trwała tak krótko. Ratowaliśmy się przed upałem jak mogliśmy - kapelusze, parasole,   woda do picia, ale atmosfera miejsca  nie pozwalała nikomu się poddać. Pomimo upału wszyscy z wielkim zaciekawieniem słuchali Przewodnika, który posiadał niezwykłą wiedzę historyczną i starał się jak najwięcej jej przekazać. Wyspa ta jest jednym z najważniejszych miejsc historii Polski. Znajdują się tam wykopaliska archeologiczne, a także  pozostałości grodu i wolno stojącego kościoła.

 

Następnie udaliśmy się do Gniezna, gdzie  zatrzymaliśmy się w Muzeum Początków Państwa Polskiego. Zwiedziliśmy atrakcyjną wystawę o początkach państwa polskiego. Trzy znajdujące się tam Wystawy rozpoczęła projekcja filmu w 3D, a następnie  można było zobaczyć ponad 500 eksponatów. Muzeum było doskonałym miejscem gdzie można było odpocząć od panującego upału.

 

Na zakończenie pojechaliśmy do Katedry Gnieźnieńskiej. Katedra wznosi się na Wzgórzu Lecha,  jest  miejscem wielokrotnej koronacji Królów Polski. Sarkofag św. Wojciecha i Drzwi Gnieźnieńskie to najcenniejsze zabytki w Katedrze. Z Katedry udaliśmy się na rynek aby trochę odpocząć. Wiele osób skorzystało z ustawionych tam kurtyn wodnych. Powoli zbliżała się godz. 19.00 i niestety trzeba  wracać, bo przed nami była długa droga. W Ostrowie Wielkopolskim pożegnaliśmy się z Przewodnikiem dziękując za wspólnie spędzony czas oraz wiele ciekawych informacji które starał się nam przekazać w ciągu całego dnia.

 

Zgodnie z programem wycieczki miał być jeszcze odpoczynek  nad wodą. Wprawdzie ze względów organizacyjnych musieliśmy zmienić miejsce postoju, ale nikomu to nie przeszkadzało. Ostatnim przystankiem naszej wycieczki był Górecznik w Przygodzicach. Przepiękne miejsce położone nad wodą, zachwyciło na zakończenie wszystkich. Chwila ochłody przy zimnych napojach i niestety trzeba było wrócić do autobusu.

 

Trochę zmęczeni ale pełni wrażeń, szczęśliwi wróciliśmy po godz. 23.00 do domu. Wycieczkę można zaliczyć do bardzo  udanych. A fakt, że co roku powiększa się lista osób rezerwowych, którym niestety brakło szczęścia, żeby z nami pojechać, świadczy, że jest to fajna impreza. Serdeczne podziękowania dla wszystkich wspaniałych uczestników naszej wycieczki. To dzięki Wam wszystko się udaje.

Mamy nadzieję że następna wycieczka  za rok będzie równie udana. Plany  na kolejną już się pojawiły. Do zobaczenia za rok!

Zapraszamy również do obejrzenia prezentacji z poprzednich wycieczek.

http://bukowo.murow.pl/164/nasze-wycieczki.html

 

Kalendarz wydarzeń
Kliknij wybraną datę Galeria zdjęć > E-kartki >

piekna wies opolska.jpeg


logo lgr opolszczyzna.jpeg


zielony szkak.jpeg