SOŁECTWO
BUKOWO
od 1772 r.
1.jpeg2.jpeg3.jpeg4.jpeg5.jpeg6.jpeg7.jpeg8.jpeg9.jpeg
BUKOWO wita
Dziś jest: poniedziałek, 17-06-2024
Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
Statystyka odwiedzin:
Dzisiaj: 89
W tym miesiącu: 952
Wszystkich odwiedzin: 358995
 
Sprawdź burze
w sołectwie Bukowo
mapa burzowa ver3.jpeg
burze.dzis.net


 
 
 
 
Jaki był ubiegły 2019 rok dla sołectwa Bukowo?

Jasełka

Jasełka to ludowa tradycja przedstawiania w formie teatralnej i muzycznej Narodzenia Jezusa Chrystusa. Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu. Ich treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem, spisku Heroda i jego śmierci.
Jesełka  rozpoczęła scena Zwiastowania i  wyśpiewane „Ave Maryja”. Po tym wszyscy przenieśli się na moment ponad 2000 lat wstecz, do czasów gdy na świecie pojawił się Zbawiciel. Była Maryja i Józef z Dzieciątkiem, pasterze i aniołowie. Przybyli również Trzej Królowie którzy przybyli oddać pokłon narodzonemu Dzieciątku. Na scenie nie zabrakło również Heroda, który zaniepokojony pojawieniem się nowego Króla wzywa Śmierć i rozkazuje zabić wszystkie nowo narodzone dzieci, mając nadzieję, że zostanie również zabity Król, którego Herod się bał. Jednak na koniec Śmierć zabiera również Heroda.

Całe Jasełka posiadały piękną oprawę muzyczną nad którą czuwało pięć Aniołów, śpiewających Kolędy. 
Dorośli aktorzy bardzo dobrze  wcielili się w swoje role i dzięki temu Jasełka pozwoliły na piękne przeżycie czasu przed tegoroczną Pasterką.
Jaełka zostały przygotowane przez Panią Teresę Thomas. Stroje dla wszystkich uczestników przygotowała  Pani Maria Kryś. Serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników, którzy pomimo tremy mieli odwagę wystąpić w wypełnionym po brzegi kościele, jak również Pani Teresie za przygotowanie.

Zwyczaje staropolskie giną bardzo szybko, dlatego starajmy się ocalić od zapomnienia Jasełka, niech ubogacają Święta Bożego Narodzenia i niech tworzą i umacniają polską tradycję.

 

 

 

 

Kalendarz wydarzeń
Kliknij wybraną datę Galeria zdjęć > E-kartki >

piekna wies opolska.jpeg


logo lgr opolszczyzna.jpeg


zielony szkak.jpeg